PARTNER SERWISU

WP - moto

Tysiąc mil emocji i chwały: jak doszło do najbardziej fascynującego wyścigu na świecie?

Na pierwszy rzut oka może to wyglądać na niewinną zabawę elit, ale nie dajcie się zwieść: tu najbardziej pożądane, zabytkowe samochody świata dostają bezlitosny łomot przez cztery dni ostrej rywalizacji. Upamiętniają w ten sposób wyścig z pierwszej połowy wieku, który był wtedy jednym z największych wydarzeń nie tylko w całych Włoszech, ale także w Europie. Witajcie na pełnej historycznych sukcesów trasie Mille Miglia.

Najsłynniejsze restauracje we Włoszech i ich regionalne przysmaki

Sercom i podniebieniom Polaków kuchnia polska jest najbliższa, ale jako druga na podium naszych preferencji smakowych bez dwóch zdań plasuje się kuchnia włoska. Pyszne pasty, pizze z rozmaitymi dodatkami i wspaniałe włoskie desery to propozycje, którym nie oprze się większość z nas. W kuchni przeciętnego Kowalskiego regularnie pojawiają się więc makarony z aromatycznymi sosami pomidorowymi, a statystyczny Polak regularnie wychodzi do ulubionej pizzerii. Coraz częściej też jadamy włoskie specjały w trakcie wyjazdów do słonecznej Italii. Planując wycieczkę, warto wziąć pod uwagę mapę najlepszych lokali i serwowane przez nie rarytasy.

Jak polski ród dodał kolorytu motoryzacji: niesamowita historia Zborowskich

Byli jednymi z najbogatszych ludzi na świecie i lubili wydawać swoje fortuny z iście ułańską fantazją. Poskramiali bolidy z silnikami samolotów, uratowali Aston Martina przed bankructwem, jeden z nich dał początek legendarnemu lakierowi British Racing Green, drugi najpewniej był inspiracją dla Fleminga przy tworzeniu postaci Jamesa Bonda. Oto nieprawdopodobna historia Eliota i Louisa Zborowskich: ojca i syna, arystokratów o polskim pochodzeniu, którzy samochodom poświęcili swoje życie: dosłownie i w przenośni.

Och! Wino! Wyjątkowe chianti, w wyjątkowej oprawie historii i obyczaju

Włosi uwielbiają celebrować życie. Chętnie przebywają w pięknych krajobrazach i wnętrzach, otaczając się pięknymi przedmiotami. Kochają spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi i długo biesiadować; powoli i ze smakiem jedząc naturalne, bogate w aromaty dania włoskiej kuchni. Do celebracji, do tego świętowania każdego dnia życia, wino pasuje jak ulał. Jest jednym ze składników włoskiego stylu życia. Towarzyszy mieszkańcom Italii od antyku, stało się wręcz elementem całej śródziemnomorskiej kultury, weszło do symboliki religijnej, zbudowało własną legendę i własną celebrę.

Najpiękniejsze trasy samochodowe północnych Włoch - raj dla wszystkich miłośników motoryzacji

Włochy, jedna z dwóch – razem z Grecją – europejskich kolebek naszej cywilizacji, obok wielu innych zaszczytnych, a w pełni uzasadnionych tytułów (jak na przykład – stolicy sztuki), jest także miejscem najsłynniejszych wyścigów motorsportowych. Nie dzieje się tak bez powodu. To w słonecznej Italii znajdują się najbardziej popularne trasy naszego kontynentu. Popularne i bardzo urokliwe, jak choćby Via Appia - najdawniejsza droga rzymska (jej budowę rozpoczęto jeszcze w 312 roku przed Chrystusem), będąca obecnie najstarszą użytkowaną do czasów współczesnych, choć tylko odcinkami, drogą na świecie.